آموزش, دسته‌بندی نشده

راهنمای خرید دریل

راهنمای خرید دریل
انواع دریل

چه نوع دریلی بخریم ؟

اگر برای خرید دریل سری به سایت ها یا مغازه ها زده باشید، بدون شک شما هم تایید می کنید که انتخاب یک دریل خوب از بین این همه برند با ویژگی های متفاوتی که دارند، به هیچ وجه ساده نیست. احتمالا به همین دلیل است که سراغ راهنمای خرید دریل آمده اید.

شما با خواندن این مقاله حتماً متوجه می شوید که چطور باید بهترین دریلی را که مناسب کارتان هست، پیدا کنید.

اما چطور ...

چون من اینجا همه سوالات شما را از قدرت دریل و شارژدهی باتری گرفته تا انواع مته ها و سوراخکاری و هر چیز دیگری که فکرش را کنید، پاسخ داده ام.

اگر هنوز برای خرید دریل اقدام نکرده اید، شانس آورده اید. این مقاله را که بخوانید، متوجه اشتباهاتتان درباره دریل ها می شوید. فراموش نکنید که بعد از خواندن این مطلب، لیست بهترین دریل های موجود در بازار در اینجا مطالعه کنید.

مواردی که قبل از خرید دریل باید بدانیم

اول از همه و پیش از مطالعه راهنمای خرید دریل، مشخص کردن نوع دریلی که به کارتان می آید، امری ضروری است. شاید بپرسید چگونه؟

این کار با استفاده از در نظرگیری دو فاکتور مهم به راحتی قابل انجام است. یعنی ، هدف و محل استفاده از دریل در کنار میزان بودجه ای که برای خرید حاضرید هزینه کنید. معمولاً دریل شارژی یا دریل پیچ گوشتی شارژی، ابزاری است که اکثر مردم به دنبال آن هستند. اما آیا یک دریل شارژی با توان متوسط نیاز شما را پاسخگوست یا به دریل برقی پرقدرت نیاز دارید؟ برای پاسخ به این پرسش کافی است انواع دریل و کاربردهای آن ها را خوب بشناسید.

برای خرید دریل به موارد مهمی توجه کنیم :

  • سه نظام چند میلیمتر احیاج دارم ؟ ( اتومات باش یا آچاری؟)
  • قدرت موتورش چقد باشه ؟ (چند وات باشه؟)
  • وزن دریل چقدر باشه ؟
  • شارژی باشه یا برقی ؟ (اگه شارژی نوع باتری چی باشه چند ولت باشه)
  • کیف داشته باشه یا نه ، مته و سر پیچگوشتی داشته باشه یا نه
  • و مهمتر از همه قیمتش چقدر باشه ؟

لب کلام

دریل شارژی غالباً برای مصارف خانگی، کارگاهی سبک و اصولاً زمانی که جابه جایی آسان برای ما مهم است، گزینه ای ایده آل محسوب می شود. دریل های شارژی نیز تنها برای باز و بسته کردن و دریل پیچ ها کاربرد دارند. و ابزار تخصصی و سریع در این زمینه به شمار می روند. همچنین با دریل پیچ گوشتی شارژی نمی توان سوراخکاری انجام داد. البته بسته به نوع و برندی که دریل شارژی تهیه میکنیم قدرت آن برای دریل کاری تغییر میکند .

دریل برقی نیز درست است به دلیل داشتن کابل، ممکن است محدودیت جابه جایی داشته باشد. اما غالباً قدرت و عمر مفید بالاتری دارند و باتوجه به دور بالاتری که نسبت به دریل های شارژی دارد برای سوراخکاری آهن مناسب تر می باشد . همچنین هریک از دریل های شارژی و برقی با توجه به برند، امکانات و کیفیت ساخت خود محدوده قیمتی مختلفی دارند. لذا هرچه قیمت بالاتر رود معمولاً توان دستگاه و امکانات آن نیز بیشتر خواهد بود.

لازم به ذکر است، در امکانات و قدرت برابر، غالباً نمونه های شارژی قیمت بالاتری نسبت به دریل های برقی دارند. در نتیجه، قبل از خرید دریل حتماً این دو فاکتور مهم یعنی هدف از کار و میزان سرمایه را به طور واضح و روشن برای خود مشخص کنید. حال در ادامه شما را با مهم ترین فاکتورهای خرید یک دریل خوب آشنا خواهیم کرد.

پارمترهای مهم جهت خرید دریل

برای خرید یک دریل خوب، حتماً تا به حال به بررسی چند نمونه در این زمینه پرداخته اید و حسابی کلافه و سردرگم شده اید! ممکن است با برخی ویژگی ها و اصطلاحات مواجه شده باشید ولی استاندارد مورد نیاز خود را ندانید. مثلاً سه نظام مورد نیاز من باید چند میلیمتری باشد؟ یا اینکه قابلیت چکشی چیه و به چه درد می خوره؟ وزن دستگاه، امکاناتی مثل LED و یا مواردی از این دست چطور؟!

ما در این مطلب سعی کرده ایم تمامی پارامترهایی که می تواند در خرید شما مؤثر باشد را به ساده ترین صورت بیان کرده ایم. همچنین میزان و حدود مناسب را نیز با ذکر ارقام و اعداد تا حدودی مشخص کرده ایم. در نتیجه جامع ترین راهنمای خرید دریل پیش روی شماست. پس  با ما همراه باشید.

۱. سه نظام و اندازه مناسب آن

شاید به جرأت به توان گفت اولین و مهم ترین بخشی که باید در انتخاب دریل مناسب به آن توجه کنیم، سه نظام است. سه نظام به زبان ساده، قطعه ای است که انواع مته و سَری ها بر روی آن بسته می شوند تا عمل دریل یا همان سوراخکاری انجام شود.

سه نظام ها معمولاً در اندازه های ۶.۵ میلیمتر، ۱۰ میلیمتر ،۱۳ میلیمتر ساخته می شود. این اعداد معمولاً برحسب اینچ یا میلیمتر بروی سه نظام حک شده است. این اعداد به معنای حداکثر قطر مته مورد استفاده است. مثلاً در سه نظام ۱۰ میلیمتر از مته های ۱۰ میلیمتر و کوچکتر می توان استفاده کرد. البته بهتر است به طور مثال برای مته سایز 10 میلیمتر از سه نظام 13 میلیمتر استفاده شود چراکه این موضوع باعث زودتر از بین رفتن سه نظام میشود .

سه نظام ها در دو نوع آچاری و اتوماتیک (خودکار) تولید می شوند. تفاوت این دو، در نوع بسته شدن آن ها است. در واقع برای باز و بسته کردن مته ها در سه نظام آچاری به یک آچار مخصوص نیاز است که اغلب همراه خود دریل می باشد. اما در سه نظام خودکار به این ابزار احتیاجی نیست و این کار به آسانی با دست صورت می گیرد. سه نظام اتومات نسبت به آچاری، کارایی آسان تری دارد. اما  محکم شدن مته در سه نظام آچاری بهتر صورت می گیرد.

اندازه مناسب سه نظام

با این توضحیات معمولاً سه نظام های اتومات با اندازه 13 میلیمتر برای استفاده های خانگی، کار در منزل و اموری که تعویض سریع مته ها را می طلبد، مناسب هستند. دریل های با سه نظام ۱۳ میلیمتر به بالا نیز برای کارهای سنگین تر و کارگاهی انتخاب بهتری هستند. سه نظام های کوچکتر مانند ۶.۵ میلیمتر نیز برای ظریف کاری و امور ریز که دقت بالاتری نیاز دارند، طراحی شده اند.

در برخی مته­ ها (مته های پله ای) قطر میله ای که در سه نظام می رود از قطر مته کمتر است.  هر چند این مته ها به دریل های با سه نظام کوچک تر هم سازگارند. اما ممکن است دریل قدرت کافی برای نفوذ در مواد متراکم با سایز بزرگ را نداشته باشد.

ترکمتر

گشتاور

گشتاور بیشتر به شما این امکان را می‌دهد که مواد متراکم مثل چوب سخت و فلزات را راحت تر و سریع تر  سوراخ کنید. اگر شما به این قدرت نیاز ندارید یک مته سبک تر و کوچکتر با گشتاور کم‌تر انتخاب کنید. گشتاور کم (در دریل های با قابلیت تنظیم گشتاور)باعث میشود گل پیچ در هنگام بستن از بین نرود .

۲. قدرت دریل و قابلیت چکشی(ضربه ای)

بدون هیچ تردیدی دریلی که نتواند توان کافی بای انجام کارتان را داشته باشد، انتخاب مناسبی نیست. قدرت دریل ها بسته به نوع آن ها با اعداد و واحدهای مختلفی بیان می شوند. قدرت دریل های برقی برحسب وات و قدرت دریل دریل های شارژی بر حسب ولتاژ مشخص می گردد.

هرچه این عدد بالاتر باشد، توان و قدرت دستگاه بالاتر و به تبع آن میزان هزینه شما در خرید دریل نیز بالاتر خواهد بود.

قابلیت چکشی یا ضربه ای در واقع امکانی است که برخی از دریل ها برای کاربران فراهم می کنند. این قابلیت به شما این امکان را می دهد تا با اعمال نیروی مضاغف و با ضربات پر سرعت، پرتکرار و پشت سرهم، سوراخکاری با قدرت بیشتری انجام شود. خصوصاً برای کار در سطوح نسبتاً سخت. مانند دیوارهای گچی، سطوح بتنی، سیمانی .

۳. نوع طراحی دریل و راحتی استفاده از آن

طراحی یک ابزار باید به گونه ای باشد که شخص هنگام استفاده احساس راحتی داشته باشد. هنگامی که برای اولین بار یک دریل را بلند می‌کنید، ممکن است احساس خوبی داشته باشد. اما این نکته را نظر بگیرید که بعد از چند ساعت استفاده چه احساسی خواهید داشت. هنگام خرید دریل، بسته به کاری که می خواهید با دریل انجام دهید، بین قدرت مورد انتظارتان و اندازه و وزنی که می توانید با آن راحت کار کنید، انتخاب متناسبی انجام دهید.

البته طراحی دریل بر نوع استفاده از آن هم اثر گذار است. دریل ها بسته به طراحی به دو دسته تقسیم می­شوند: دریل های T شکل (دسته قنداقی) و دریل های تفنگی.

دسته در دریل­ های T شکل، در بخش مرکزی دریل است. در این نوع دریل ها، وزن دریل طوری توزیع شده است که فشار کمتری به مچ دست وارد گردد. در طرف مقابل بسیاری از دریل­ های برقی از طرح تفنگی بهره می­ برند که در آنها دسته در قسمت انتهایی دریل قرار دارد. در حالی که دریل های شارژی غالباً به صورت Tشکل طراحی و تولید می شوند.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید